Alienacja rodzicielska – co to takiego?

Alienacja rodzicielska, co to takiego?
Bezapelacyjnie, każde dziecko ma prawo do dobrego kontaktu i budowania więzi – relacji z obojgiem rodziców.
Niestety o tym prawie dziecka bardzo często zapominają właśnie rodzice, którzy przeżywają kryzys w postaci rozstania, rozwodu, ale nie tylko. Do alienacji rodzicielskiej rodzicielskiej, o czym pisze się rzadziej może dojść także w w trakcie trwania małżeństwa/związku.
Alienacja rodzicielska to przede wszystkim ograniczenie i dążenie do zepsucia relacji między dzieckiem z jednym z rodziców. Chodzi o zerwanie kontaktów nie tylko fizycznych, ale także więzi emocjonalnych. Przejawem mogą być z pozoru niewinne pytania zadawane dziecku przez jednego z rodziców: “kogo kochasz najbardziej”, “z kim wolisz iść do kina” etc. Bywa, że alienacji rodzicielskiej dokonują także dziadkowie.
Początki są z pozoru niewinne, potem pojawiają się zachowania ze strony dorosłych polegające na deprecjonowaniu pozycji jednego z rodziców lub obojga: “mama się na niczym nie zna”, “mama przecież nic nie osiągnęła w życiu”, “chodź od taty, tata  to zarabia prawdziwe pieniądze i zawsze dostaniesz kieszonkowe”, “tata tylko z kolegami biega, nigdy a niego nie można liczyć”, “rodzice to Ci na to nigdy nie pozwolą, przyjedź do dziadków” i tak dalej.
Innymi słowy, alienacja rodzicielska to wiele szkodliwych działań podejmowanych przez dorosłych, a mający negatywny wpływ psychikę dziecka, które prowadzą do zerwania więzi z jednym lub w sytuacjach skrajnych obojgiem rodziców.
Należy tu podkreślić często negatywną rolę dziadków, którzy mogą jedynie wspierać rodziców
w wychowywaniu dzieci, a nie ich zastępować.
Alienacja rodzicielska, jako forma wyrafinowanej przemocy psychicznej stosowanej wobec dziecka jest często elementem konfliktu między dorosłymi, najczęściej pojawia się lub nasila w trakcie rozstania.
Jak do tej pory nie ma w polskim porządku prawnym definicji alienacji rodzicielskiej, jako takiej.
Czym grozi dziecku alienacja rodzicielska?
Specjaliści są zgodni i ostrzegają, że alienacja rodzicielska może doprowadzić do trwałych zmian w psychice dziecka i mieć negatywny wpływ na jego rozwój i dorosłe życie. Dziecko, będące w przeszłości obiektem przemocy psychicznej w postaci alienacji rodzicielskiej może mieć problemy z nałogami, nawiązywaniem relacji z otoczeniem, zwłaszcza relacji partnerskich, zwiększa się ryzyko chorób i zaburzeń psychicznych oraz tendencji do autoagresji i samobójstw.
Te zaburzenia nazywa się zespołem alienacji rodzicielskiej.
Dzień 25 kwietnia ustanowiono w 2006 roku Dniem Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.
UWAGA dla laików i osób nieuważnie czytających tekst! 🙂
Brak obojga rodziców lub jednego z nich spowodowany względami losowymi: śmiercią, czy wypadkiem nie może być mylony z alienacją rodzicielską
Więcej o problemie przeczytasz w artykule: utrudnione kontakty z dzieckiem – co zrobić?.
Autor: dr Paweł Siejak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[forminator_form id="116"]